Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/srvliss/domains/liss.lt/public_html/_shared/adodb/drivers/adodb-mysql.inc.php on line 355


Naujienos

Naujienos

LISS patarimai:Žmogaus, sergančio išsėtine skleroze, darbas
2014-01-02

Daugelis asmenų, sergančių išsėtine skleroze, gali ir toliau dirbti savo darbą, praėjus net ir ilgam laikui nuo ligos diagnozavimo. Yra daug galimybių likti darbe, jei to nori. 

 


 

AR IŠSĖTINĖ SKLEROZĖ IŠGĄSDINS DARBDAVĮ?

Daug darbdavių nesupranta, kas yra išsėtinė sklerozė. Jie nežino, kad daugelis sergančių žmonių gali ir toliau dirbti, o nemažai jų nepraranda savo sugebėjimų net praėjus keliolikai  metų nuo ligos diagnozavimo. Daugelis darbdavių ir bendradarbių turbūt neįsivaizduoja, jog tu nori ir galiišlikti darbo rinkoje. Nuo tavęs priklauso įrodyti kad išsėtinė sklerozė tau netrukdo. Tai reiškia, jog turi padėti savo darbdaviui sužinoti daugiau apie savo ligą, paaiškinti jam, kad gali ir toliau likti darbe ir būti naudingas įmoneiar įstaigai.

Pagaliau  gali duoti viršininkui mūsų brošiūrą („Bendradarbis, sergantis išsėtine skleroze“)

 

AR IŠSĖTINĖ SKLEROZĖ PAVEIKS TAVO DARBINGUMĄ

Išsėtinė sklerozė - tai liga, pažeidžianti centrinę nervų sistemą. Ji gali pažeisti skirtingus centus,todėl kiekvienoligos simptomai skiriasi. Neįmanoma numatyti, kaip ši liga pasireikš konkrečiu atveju.

Kai kurie žmonės serga lengva forma, ir liga jiems visiškai netrukdo dirbti. Kiti turi susitaikyti su įvairaus laipsnio sumažėjusiu darbingumu. Tik nedaugelis greitai tampa neįgalūs. Simptomai, kurie gali pasireikšti, yra regėjimo, jutimo,  koordinacijos sutrikimai, atsiradęs nuovargis,  nesugebėjimas  koncentruoti dėmesio. Minėti simptomai gali atsirasti po vieną arba keli iš karto.

 

KĄ GALI PASIŪLYTI DARBDAVIUI

Daugelio darbdavių nuomone, žmonės, sergantys išsėtine skleroze ar turintys kitą negalią, dažnai yra labai motyvuoti darbuotojai. Darbdavys yra suinteresuotas tavęs neatleisti dėl  tavo profesinės patirties, išsilavinimo, dėl pasikeitusio visuomenės požiūrio į neįgalius žmones. 

 

AR REIKĖTŲ PASAKYTI VIRŠININKUI, KAD SERGI IS

Kartais  gal geriau per daug nesipasakoti, tačiau tai gali būti sunku. Slėpdamas savo ligą, prarandi galimybę būti suprastas. Jei darbdavys ir kolegos žinotų apie išsėtinę sklerozę , būtų lengviau. Tik kyla klausimai – kada ir kaip.

Gali būti sudėtinga paaiškinti savo situaciją. Kad sumažintum netikrumą, kurį gali justi darbdavys ar kolegos dėl būsimos tavo  padėties darbe, pasistenk, kad jie gautų kuo daugiau informacijos apie ligą ir jos sukeliamas pasekmes. Tačiau svarbu pabrėžti, jog įmonei naudinga turėti tokį darbuotoja kaip tu .

SVARBIAUSIA TAVO KVALIFIKACIJA, O NE RIBOTOS  GALIMYBĖS

Darbdavys gali būti susirūpinęs, ar dėl tavęs nereiks išleisti daugiau įmonės lėšųpritaikant darbo vietą ir pan. Šioje situacijoje gera idėja būtų kreiptis į Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjungą, kuri mielai jums suteiks informaciją .

Laimei, šiais laikais darbdaviai stengiasi padėti prisitaikyti išsilavinusiems ir patyrusiems darbuotojams, o ne apmokyti naujus. Taip pat darbdaviai kreipia didesnį dėmesį į pagerėjusią atmosferą, kuri atsiranda tarp darbuotojų, kai jais yra rūpinamasi, kai jie jaučia, jog yra ne tik darbo jėga, bet ir žmonės.

 

KAS GALI PADĖTI TAU IŠSAUGOTI DARBĄ

Yra keletas dalykų, kurių galėtum imtis, kad lengviau būtų tęsti darbą . Pavyzdžiui:

  • ·         Kad bendradarbiai suprastų ir paremtų tave , svarbu informuoti juos apie išsėtinę sklerozę ir kokios gali būti jos pasekmės darbe.
  • ·         Pritaikyti darbovietės pastatą :

Įrengti takus invalidų vežimėliams , turėti specialų inventorių. Tam lėšų galima gauti iš įvairių organizuojamų projektų.

  • ·         Neslėpti darbovietės rūpinimosi darbuotojais.
  • ·         Įvertinti lankstesnius darbo metodus, pvz., galimybę dirbti namuose , darbo pasidalijimą , lankstų darbo grafiką.
  • ·         Naudotis naujomis technologijomis, įrankiais bei įrenginiais.
  • ·         Galbūt susirasti kitokio pobūdžio darbą toje pačioje įmonėje arba dar pasimokyti.
  • ·         Didesnės įmonės įdarbina gydytojus ar seseles, kurie padeda ir suteikia informacijos žmonėms, sergantiems sunkia chroniška liga

Kaip minėta, yra įvairių fondų , teikiančių finansinę paramą įmonėms ir žmonėms turintiems negalią. Apie fondus galima gauti informacijos iš vietinio administratoriaus socialiniais klausimais arba regioninio neįgaliųjų konsultanto.

 

KĄ TURĖTUM DARYTI , JEI IEŠKAI NAUJO DARBO

Išsėtinė sklerozė ar kita chroniška liga nereiškia, jog negali konkuruoti su kitais, norinčiais įsidarbinti. Pamėgink išryškinti savo kvalifikaciją ir neakcentuok ribotų galimybių.

  • Atsimink, kad pokalbis dėl darbo bus apie tavo sugebėjimus.  Kiek turėtum papasakoti apie savo ligą, turi nuspręsti pats. Jei esi atviras, atsakingai elgiesi,  išvengsi sunkumų vėliau, nes žinosi kaip prabilti apie savo ligą.
  • Jei matai, kad dėl išsėtinės sklerozės negalėsi iki galo atlikti darbo, privalai apie ligą pranešti darbdaviui jau pirmojo pokalbio metu.

 

AR VISUOMET GERIAUSIA DIRBTI TOLIAU

Nepaisant to, kad daug žmonių, sergančių išsėtine skleroze, lieka ir toliau dirbti, galbūt ateis diena, kai nuspręsi pasitraukti iš darbo. Svarbiausia, kad ligos ištiktas žmogus gyventų nepriklausomą ir prasmingą gyvenimą. Reikia susirasti kitą veiklą, kurioje realizuotumėte savo gabumus ir patirtį. Pavyzdžiui, savanorišką  darbą.

Svarbu, neskubėti išeiti iš darbo vien dėl sveikatos. Apgalvokite turimas pasirinkimo galimybes ir nuspręskite, ar tikrai norite keisti veiklą.